1997 Banner

1997 Awards

Best Political Documentary
BITTER PARADISE: THE SELL-OUT OF EAST TIMOR (D/P: Elaine Brière)

Cinematography Award
OZIAS LEDUC: PAINTER OF THE SOUL’S SEASONS, Daniel Villeneuve

Best Biography/History Documentary
FORGOTTEN WARRIORS (D: Loretta Todd; P: Michael Doxtater, Carol Geddes, Jerry D. Krepakevich)

Best Children’s Documentary
SECRET STORIES (D/P: Ole Gjerstad)

Best Original Music in a Documentary
SHIP WRECK ON THE SKELETON COAST, Christopher Dedrick

Honourable Mention
EBOLA: INSIDE AN OUTBREAK, Aaron Davis, John Lang

Best Cultural Documentary
THE PASSERBY (D: Donald McWilliams; P: Susan Huycke, Barrie Angus McLean)

Best Writing in a Documentary Film
THE PAPER KING: THE WORLD OF CONRAD BLACK, Joe Schlesinger (P: CBC News, The National)

Honourable Mention
EBOLA: INSIDE AN OUTBREAK, Simcha Jacobovici, William Cobban

Best Short Documentary
LODELA (D: Philippe Baylaucq; P: Iolande Cadrin-Rossignol)

Best Experimental Short Documentary
LETTERS FROM HOME (D/P: Mike Hoolboom)

Vision TV Humanitarian Award
A PLACE IN THE WORLD, Rob Lang

Best Overall Sound
EBOLA: INSIDE AN OUTBREAK, Alan Campeau, Daniel Pellerin, Todd B. Warren, Denise McCormack

Best Arts Documentary
TRUE PRINCE: VLADIMIR MALAKHOV (D: Tony Papa; P: Leigh Badgley, Tony Papa)

Best Editing in a Documentary
TOUGH ASSIGNMENT, Jeff Warren

Best Science/Technology/Environment Documentary
EBOLA: INSIDE AN OUTBREAK (D: Ric Esther Bienstock; P: Simcha Jacobovici, Elliott Halpern, Ric Esther Bienstock)

Best Feature Documentary Sponsored by Telefilm Canada
CHRONIQUE D’UN GENOCIDE ANNONCE (CHRONICLE OF A GENOCIDE FORETOLD) (D: Danièle Lacourse, Yvan Patry; P: Yvan Patry, Sam Grana)

Best Social Issue Documentary
THE SELLING OF INNOCENTS (D: William Cobban; P: Elliott Halpern, Simcha Jacobovici, William Cobban

Best Arts/Culture/Biography Documentary by a Broadcaster
THE AMERICANIZATION OF CANADA - HOW WE LOST IT AT THE MOVIES (P: Jill Offman)

Best Political/Social Documentary by a Broadcaster
SKIN DEEP: THE SCIENCE OF RACE (D/P: Vishnu Mathur)

Best Science/Technology/Environment Documentary by a Broadcaster
HARVESTING THE CITY: THE WONDER OF GARBAGE (P: Janet Thomson)

Best International Documentary over 60 Minutes
DONKA, THE X-RAY OF AN AFRICAN HOSPITAL (D: Thierry Michel; Belgium)

Best International Documentary Under 60 Minutes
THE BURNING BARREL (D/P: Christina Craton, Tim Schwab; USA)

Best International Documentary Produced by a Broadcaster Outside of Canada
MUHAMMAD ALI: THE WHOLE STORY (D: Sandra Consentino, Joseph Consentino; P: Joseph Consentino; USA)

Best Director
LE SORT DE L’AMERIQUE (D: Jacques Godbout)

Best of the Festival (TIE)
CHRONIQUE D’UN GENOCIDE ANNONCE (CHRONICLE OF A GENOCIDE FORETOLD) (D: Danièle Lacourse, Yvan Patry; P: Yvan Patry, Sam Grana)

AND

DONKA, THE X-RAY OF AN AFRICAN HOSPITAL (D: Thierry Michel; Belgium)


Blue Ribbon Jury

  • David Adkin
  • Angela Bruce
  • Donna Davey
  • Lynne Fernie
  • Heather Frise
  • Laurence Green
  • Barry Greenwald
  • Ron Haggart
  • Sylvia Hamilton
  • Denis Harvey
  • Jacques Holender
  • Ali Kazimi
  • John Kramer
  • Jean Daniel Lafond
  • Susan Mawhood
  • Roger McTair
  • Andrew Munger
  • George Ungar


All >

Presenting Platinum Partner

  • logo Scotia Wealth Management

Signature Partner

  • logo documentary-Channel

Presenting Partners

  • logo Bell-Media
  • logo Netflix
  • logo Rogers
  • Logo Samsung

Major Supporters

  • logo Celebrate-Ontario
  • logo telefilm