1996 Banner

1996 Awards

Best Arts Documentary
ENIGMATICO (D/P: David Mortin, Patricia Fogliato)

Best Biography/History Documentary
IN MY OWN TIME: DIARY OF A CANCER PATIENT (D: Joseph Viszmeg; P: Jerry Krepakevich, Graydon McCrea, Joseph Viszmeg)

Special Mention
FICTION AND OTHER TRUTHS: A FILM ABOUT JANE RULE (D: Lynne Fernie, Aerlyn Weissman; P: Rina Fraticelli)

Best Cultural Documentary
LANDSCAPE IN THE MINDS’ EYE (PAYSAGES SOUS LES PAUPIÈRES) (D: Lucie Lambert; P: Lucie Lambert, Sylvain L’Espérence)

Special Mention
LAXWESA WA - STRENGTH OF THE RIVER (D: Barb Cranmer; P: Cari Green, Barb Cranmer)

Best Feature Length Documentary
BONES OF THE FOREST (D: Heather Frise, Velcrow Ripper; P: Velcrow Ripper)

Special Mention
THE CHAMPAGNE SAFARI (D/P: George Ungar)

Best Political Documentary
HAITI IN ALL OUR DREAMS (HAITI DANS TOUS NOS RÊVES (D: Jean-Daniel Lafond; P: Nathalie Barton)

Best Science/Technology/Environment Documentary
THE EMPTY NET (LE FILET VIDE) (D: Alain Belhumeur; P: Richard Elson)

Best Short Documentary
RECONSTRUCTION (D/P: Laurence Green)

Best Social Issue Documentary
CURTAIN CALL (D: Michel Jones; P: Jusy Krupanszky, Michel Jones)

Special Mention
THE LAST TRIP (D: Sylvie Van Brabant; P: Ina Fichman)

Best Arts and Science Documentary by a Broadcaster
THE CENTRE OF HER STORMS (D/P: David Way; TV Ontario Vital Signs)

Best Political/Social Documentary by a Broadcaster
WINNERS AND LOSERS (D/P: Lynn Burgess; CBC Television The National/CBC Prime Time News)

Best of the Festival
BONES OF THE FOREST (D: Heather Frise, Velcrow Ripper; P: Velcrow Ripper)


CRAFT CATEGORIES

Best Direction
BLANC DE MÉMOIRE, Jacques Giraldeau

Best Writing
THE CHAMPAGNE SAFARI, Harold Crooks, John Kramer, Steve Lucas

BLANC DE MÉMOIRE, Jacques Giroldeau, Normand Theriault

Best Cinematography
BLANC DE MÉMOIRE, Andre Luc Dupont

Best Picture Editing
HAND OF GOD, HAND OF THE DEVIL, Nick Hector

Best Overall Sound
LE FILET VIDE, Hubert Mace de Gastines

Best Musical Score
ANNIGONI: PORTRAIT OF AN ARTIST, Stefano Burbi


Blue Ribbon Jury

  • Paule Baillargeon
  • Angela Bruce
  • Kass Banning
  • Jean-Philippe Duval
  • Ron Haggart
  • Denis Harvey
  • Ali Kazimi
  • Ron Foley MacDonald
  • John Marshall
  • Roger McTair
  • Peter Mettler
  • Carole Poliquin


All >

Presenting Platinum Partner

  • logo Scotia Wealth Management

Signature Partner

  • logo CBC Docs

Presenting Partners

  • Logo Crave 2019
  • logo Netflix
  • logo Rogers

Major Supporters

  • logo Celebrate-Ontario
  • logo telefilm

Official Airline Partner

  • logo Delta Web